Rozmowa ze starszym Panem o praniu w popiele i naturalnej aspirynie

Niesamowite jest jak ciekawych ludzi można poznać czasem zupełnie przypadkowo. Byłam u znajomej na przepysznym obiedzie przygotowanym przez jej córkę, która gotuje z pasją i sercem niezwykłe rzeczy (jednym z przepisów na deser bez mąki podzielę się z Wami w innym poście). Rozmowy ze starszym Panem, który opowiadał różne historie z życia, były dla mnie jak oglądanie filmu 3D, miałam wrażenie, że przenosiłam się do zupełnie innych czasów, których ja nie znam i już nigdy nie poznam.

I chcę się z Wami podzielić tym czego się dowiedziałam.

Jak kiedyś prano bez proszku i mydła

Czy ktoś z Was słyszał o praniu w popiele? Kiedyś popiół używało się do prania i był lepszy od mydła! Podobno najmocniejszy był z dębu, ale dobrze też się sprawdzał z brzozy. Z tego co wiem to popiół zalewało się wodą i przelewało przez sito wyłożone lnianą ściereczką. Ostatecznie woda była mętna, ale podobno wypierała nawet tłuste plamy. Doczytałam jeszcze w internecie, że popiół zalewano wrzątkiem, aby powstał ług, który był silnym zasadowym detergentem, który wybielał i odkażał. Ważne jest aby użyty popiół był z drewna drzew liściastych.

Naturalna aspiryna

Opowiedział również jak stosował korę wierzby. Dla niego to zawsze było podstawowym remedium, nigdy nie stosował aspiryny, bo … miał korę wierzby!

I rzeczywiście korę wierzby (białej Salix alba L. lub purpurowej Salix purpura L.) wykorzystuje się przy przeziębieniach, bólach głowy, nerwobólach, gorączce, reumatyzmie, bezsenności. Działa przeciwzapalnie, napotnie, przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie.

Stwierdziłam, że od dzisiaj będzie ona obecna w mojej apteczce! Więc od maja do lipca zbieram gałązki wierzby 🙂

Zwróćcie uwagę, żeby nie stosować sproszkowanych preparatów z kory wierzby, które są obecnie dostępne. A dlaczego wyjaśnia dr Henryk Różański:

Sproszkowana kora działa mało efektywnie, ponieważ jest słabo ekstrahowana w przewodzie pokarmowym. Najwartościowsze są ekstrakty płynne, gęste, suche oraz odwar z kory wierzby. Jest to środek bezpieczny w stosowaniu. Odwar 5% można przyjmować 4-6 razy dziennie w dawce 100 ml bez ryzyka przedawkowania.

Więcej informacji znajdziecie tutaj (nie będę kopiowała informacji, skoro są już dobrze opisane w innych miejscach):

http://rozanski.li/438/wierzba-salix-w-praktycznej-fitoterapii/

http://www.swiat-zdrowia.pl/artykuly/kora-wierzby

 

Wszystkie informacje zawarte w tym blogu, służą wyłącznie do celów informacyjnych i edukacyjnych i nie zastępują porad lekarskich ani leczenia.

Similar posts

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

     

CHLOROFIL DO PICIA

Chlorofil
100% Naturalny, kompletny, płynny chlorofil - podnosi energię - oczyszcza organizm - przyśpiesza...

Naturalna ziołowa glinka dla kobiet

Naturalna ziołowa glinka dla kobiet
Stosuje się do wewnętrznego oczyszczania, uzdrawiania i ujędrniania pochwy, przywrócenie właściwego pH i poprawienie wrażliwości seksualnej oraz libido...

100% Naturalna, kompletna witamina C

100% Naturalna, kompletna witamina C
100% Naturalna, kompletna witamina C wspomaga odporność podnosi energię odmładza organizm ...

Archiwa

Kategorie