Czy tantra to tylko seks, orgie, masturbacje, świeczki i piórka?

Czy tantra to tylko seks, orgie, masturbacje, świeczki i piórka?

tantr2

Nie pamiętam kiedy po raz pierwszy spotkałam się z określeniem tantra, ale wiem, że moje pierwsze skojarzenie było z seksem. Plątało mi się to między kamasutrą, różnymi pozycjami seksualnymi i technika uprzyjemniającymi kochanie się. Wynikało to prawdopodobnie z tego, że często używa się określenia seks tantryczny. Dlatego, aby rozwiać raz na zawsze wątpliwości postanowiłam zanurkować w znaczenie tantry i podzielić się z wami tym co odkryłam.

Tantra jest sztuką, nauką, duchową ścieżką i stylem życia. Jest to sanskryckie słowo, które oznacza tkać, transformować poprzez metody i przemieniać truciznę w nektar. Podstawową ideą tego podejście jest to, że człowiek jest odbiciem całego kosmosu. – Sarita

Słowo tantra pochodzi z Sanskrytu i ma kilka znaczeń takich jak splatanie, przemiana, nieprzerwany proces, ukazywanie, rozszerzanie, połączenie.( Sarita i Bakos) Generalnie tantra odnosi się do wschodniej filozofii duchowej i seksualnej. Jest to też  zbiór ezoterycznych ksiąg hinduskich, w których są opisane rytuały, praktyki seksualne i medytacje. Przedstawiają one dialog pomiędzy bogiem Sivą, a jego małżonką Sakti i mają ponad 2 000lat. (Muir)

Energia seksualna energią życia – Mity i świat dzisiejszy

Prawdopodobnie tantra wywodzi się z Indii. Mity mówią o tym, że najpierw były dwie religie: jedna wyznawała kobiecość jako bóstwa, a druga męskość. Ostatecznie te dwie religie połączyły się w jedną, dochodząc do wniosku, że Bóg jest zarówno mężczyzną jak i kobietą. I ta połączona boskość została nazwana Ardhanareshvara, czyli Bóg jako pół mężczyzna pół kobieta. W starożytnych Tantrycznych Pismach (Shiva Punas) można znaleźć opis cywilizacji Assours, która żyła 60 000 lat temu. Byli mistrzami technologii słonecznych i mieli 3 wielkie miasta. Jedno było na ogromnym statku kosmicznym, drugie na morzu i trzecie na ziemi. Byli oddanymi Shivie i traktowali cieszenie się z przyjemności i seksualności  jako nieodłączny element ich życia.

Byli nie do podbicia aż do czasu, kiedy zostali podstępnie pokonani. W mieście podniebnym zaczął służyć szpieg, który występował jako święty poświęcony ścieżce celibatowej.  Stopniowo udało mu się przekonać bardzo wielu ludzi Assours, że celibat jest lepszą ścieżką do duchowego rozwoju niż oddawanie się cielesnym uciechom. I w ten sposób im bardziej ludzie Assours oddawali się celibatowi, tym stawali się słabsi aż ostatecznie mogli zostać pokonani. (Sarita)

I w tej kwestii bardzo dużo wypowiada się Osho twierdząc, że odcinając naszą energię seksualną, czyli energią życia, stajemy się słabi i łatwo nami kierować.  Widać to idealnie na przykładzie byków. Kastruje się je, żeby były posłuszne, bo będąc w pełni swojego wigoru są nieprzewidywalne i  w każdej chwili, nie patrząc na nic, mogą się zerwać do kobyły. Wtedy nie ma dla niego znaczenia czy ciągnie za sobą wóz, czy pracuje na polu, żądza jest silniejsza. My ludzie również zostaliśmy wykastrowani przez wszystkie ograniczenia, szczególnie narzucane przez religię, przekonania, wychowanie. (osho)

Ludzie wyzwoleni są bardzo niewygodni dla systemu. Mają nieokiełznaną moc, działają i stają się silni wewnętrznie i niezależni. Takich ludzie nie da się kontrolować ani wcisnąć w żadne ramy. Tylko pamiętajcie, że nie chodzi tutaj bynajmniej o to, żeby się oddawać swoim żądzom, ale chodzi o uwolnienie swojego potencjału

Mężczyzna i kobieta

Mężczyzna widzi boginię w kobiecie. Kobieta widzi boga w mężczyźnie. Łącząc diamentowe berło z kwiatem lotosu, nawzajem powinni się obdarowywać. Tylko tak mogą okazać sobie uwielbienie. – Lama Tsultrim Allione

yab-yum

Represjonowanie i potępianie seksu, a w szczególności tłamszenie kobiecej seksualności prowadzi do odcięcia od ekstatyczności i spełnienia.  W dzisiejszej tantrze bardzo często porusza się kwestię uzdrowienia seksualnego kobiet. Kobieta, której energia seksualna jest uśpiona nie może rozwinąć swojego potencjału duchowego i nie ma dostępu do życia z pasją. Oprócz tego mężczyzna będący z taką kobietą nie odczuwa jej w pełni i przez to może mieć poczucie wypędzenia z raju. Wędruje bez celu nie znajdując  zakotwiczenia w boskiej kobiecości. Tworzy wewnętrzny konflikt, wywołując zewnętrzny konflikt i w tym wojny. Spełnienie seksualne otwiera na afirmowanie życia, a seksualna frustracja prowadzi ku śmierci. (Sarita)

Jedność i harmonia

Jednak na równi ważne jest uzdrawianie męskich aspektów. W tantrze jest założenie, że i kobieta i mężczyzna mają w sobie męskie i żeńskie aspekty, które poprzez doskonałe połączenie tworzą jedność. Tak jak ciemność i światło, niebo i ziemia, duch i ciało wszystko ma swoją rolę i poprzez połączenie tworzy całość. Poprzez zintegrowanie w sobie tych przeciwieństw i uzdrowienie aspektów męskich i żeńskich możemy osiągnąć wewnętrzne spełnienie i zintegrować swoją osobowość.(Muir)

Często tantrycy mówią o tym, że mogą korzystać z danej energii w konkretnych sytuacjach np. kobieta może korzystać z męskich cech w pracy, a mężczyzna z żeńskich w kontaktach z bliskimi. Wymaga to oczywiście zaznajomienie się z tym, co jest kobiece a co męskie i rozróżnienie też tego co jest dojrzałe, a co niedojrzałe. Przykładowo niedojrzała męskość jest destrukcyjna, a niedojrzała kobiecość manipulująca. Natomiast dojrzała kobiecość to miłość (ekspansja) , oddanie (otwartość) i ruch (szczególnie spiralny), a męska to świadomość (jestem), bycie świadkiem (nie oceniam, obserwuję)  i stabilność.

Różne ścieżki tantryczne

Przez wieki powstało kilka rodzajów tantr opartych na doświadczeniach mistrzów tych ścieżek. Oto główne z nich(wg Sarity):

Tantra Kaszmirska honoruje Shivę i Shakti i oferuje unikalne połączenie żeńskiej ścieżki miłości i oddania z męską ścieżką bycia świadkiem i świadomością. W tej ścieżce respektuje się miłość jako duchową ścieżkę. Jest tutaj wiele technik i niektóre z nich wykorzystują seksualność do przebudzenia, a inne skupiają się na innych aspektach doświadczeń ludzkich takich jak zmysły, emocje, umysłowe poznanie i łagodne stany duchowe.

Tantra Joga jest ascetyczna i ukierunkowana na męskość. Adepci korzystają z dyscyplin jogi i  niektórzy mogą się angażować w relacje seksualne jednak nie powinni się zakochiwać i budować związków. Seksualne połączenie jest używane jako rakieta do wystrzelenia w wyższe stany duchowe.

Aghori Tantra eksploruje wyższe stany duchowe poprzez Yogic Siddhis, czyli specjalne jogiczne moce, oferujące wykraczanie poza fizyczne ograniczenia, w tym śmierć. Niektóre z tych praktyk mogą się wydawać ekstremalne, takie jak medytacje czy rytuały wykonywane w płonących ghtas (schody schodzące do rzeki), miejscach gdzie zmarli są poddawani kremacji (wtedy na tych schodach układa się specjalne paleniska).

Mistycy Baul z Bengal łączą Tantrę, Bhakti (dewocyjne oddanie się Bogu) i elementy Tradycji Sufickich, żeby oferować śpiew, taniec i świętowanie wypełnione wiedzą i radością.

tantra3

Tantra Tybetańska jest unikatowym połączeniem starożytnych Tradycji Szamańskich Bonn, Buddyzmu i Indyjskiej Tantry wywodzi się z rodowodu Saraha. W skrócie mówiąc skupia się na transcendencji z koła życia i śmierci, oferując bogactwo mądrości.

Chińska albo Taoistyczna Tantra skupia się na wymiarach zdrowia, długowieczności i nieśmiertelności poprzez masaż, połączenie seksualne, qigong i techniki oddychania. Tradycyjni Taoistyczni lekarza przepisują stosowanie wybranych pozycji seksualnych i sposobów na kochanie się jako leczenie schorzeń.

Neo-Tantra/Neoklasyczna  jest terminem wymyślonym przez Osho, aby opisać jego wizję świata w oparciu o tantryczne podejście do miłość i duchowości.  Wielu praktyków Neo-Tantry nie zdaje sobie nawet sprawy, że to określenie pochodzi od Osho i można zauważyć tu wiele eksperymentów w zakresie tantry.

Neo-Tantra pokazuje, że nie wszyscy nauczyciele nauczają według starożytnych tradycji, tylko tworzą własne ścieżki dążenia do uświęcenia naszej seksualności. Jednak w większości nauczań seks jest świętością i ma prowadzić do rozwoju duchowości, boskości ,świadomości a nawet nadświadomości. Seks jest energią życia, która napędza nasze działania. (Muir)

Rozwój i duchowość

tantr

W takim razie jak widać tantra jest ścieżką duchowego rozwoju nastawioną przede wszystkim na rozwój jednostki. Od tego zaczyna się cała podróż i transformacja. Bycie człowiekiem wraz ze wszystkimi odczuciami ciała, zmysłami i emocjami może być drzwiami do rozszerzania naszej świadomości. W Tantrze nie odcinamy się od ciała. Jest ono niejako wehikułem przenoszącym nas w świat pełen miłości do siebie i innych. Czując swoje ciało i ucząc się akceptować swoją boskość otwieramy się na pełen potencjał, jesteśmy w zgodzie ze sobą i całym światem. Najprościej mówiąc nie czujemy się w żaden sposób osamotnieni ani odłączeni od fali życia. Czujemy całymi sobą, że żyjemy. A to jest dobry punkt wyjścia do działania w duchu miłości i akceptacji siebie i życia. To jest tak, jakbyśmy nagle odnaleźli siebie i zaczęli być świadomi swojej mocy tutaj na Ziemi w naszych cudownych zmysłowych ciałach. I dopiero z tego miejsca zbliżamy się do drugiej boskiej osoby.

 

Tantra w parze

tantra-1

Praktykując tantrę z drugą osobą zawsze masz na uwadze, że spotykają się dwie boskie istoty, można powiedzieć, że jest to spotkanie bogini z bogiem. Tantrycy czczą i kochają swoje ciała, mają świadomość, że spotykają się z boskością w drugiej osobie. Widać to nawet w określeniach takich jak Joni (Święte Miejsce) na żeńskie genitalia i Lingam (Berło Światła, Organ Boga) na męskie genitalia.   Każde zbliżenie przepełnione jest świadomością tego gdzie się jest i z kim, pełną uważnością na swoje odczucia i drugiej osoby, otwartością i najgłębszą formą bliskości. Najważniejsze jest bycie tu i teraz,  nie ma czasu i umysłu, ciało jest tu i teraz w pełnym skupianie się na doświadczaniu. Wprowadzamy się w ten sposób w stan medytacji. Nawet mój ulubiony Goleman potwierdza, że seks jest najlepszą medytacją,  gdyż pochłania całą naszą uwagę(Goleman).

Jednak spotkanie seksualne w tantrze nie kończy się tylko na zapomnieniu się w naszych genitaliach (jak to zazwyczaj ma miejsce w standardowym seksie), ale na poczuciu bliskości i głębi z drugą osobą. Wszystkie techniki tantryczne mają nam w tym pomóc. Nasycamy się wspólną chwilą, rozszerzamy nasze odczucia na całe nasze ciała, a nawet poza nie. Tutaj otwiera się droga do orgazmów całego ciała, wielokrotnych orgazmów oraz ekstatycznego stanu trwającego przez cały stosunek,  jak również przez kilka dni po nim. Jest to pełne nasycenie i naenergetyzowanie całego naszego życia, każdego jego aspektu (o tym będę jeszcze pisała).

Orgie i masturbacja

Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć czy tantrycy uczestniczą w orgiach, gdyż byłoby to zbyt dużą generalizacją. Na pewno tantrycy mogą świadomie wybrać uczestniczenie w takim spotkaniu, ale jest to zdecydowanie inne podejście niż to co znamy z porno czy mainstreamu. Przede wszystkim tantrycy podchodzą do siebie z ogromnym szacunkiem, świadomością i uważnością poprzez patrzenie sobie w oczy, proszeniem o zgodę na kontakt, a energia seksualna jest przetransformowywana na miłość. Dlatego taki kontakt jest bardzo głęboki, a jego podstawą jest bliskość i miłość do drugiego człowieka, tworząc tym samym bezpieczną i pełną czułości przestrzeń. Również do orgii może dochodzić w relacjach poliamorycznych, o których więcej będę pisała w innym poście. Jedno jest jednak pewne –  nie ma orgii na warsztatach tantrycznych.

Natomiast jeśli chodzi o masturbację to  samo słowo już nam się kojarzy grzesznie i nieprzyzwoicie. W tantrze używa się określeń typu kochanie ze sobą czy po prostu kochanie siebie. Założenie jest takie, że znajomość swojego ciała jest podstawą do kontaktów z innymi. Jak kobieta może wiedzieć,  co lubi,  jeśli nigdy siebie nie dotykała? Jak może podpowiedzieć coś partnerowi czy poczuć się swobodna, jeżeli nigdy nie zapoznała się ze sobą i z tym co jej sprawia przyjemność.  Otworzenie się na siebie i swoje ciało jest otworzeniem się na drugiego człowieka. Poza tym umiejętność kochania się ze sobą znacznie poprawia jakość stosunków seksualnych i rozwija samoświadomość.

 

Podsumowując, Tantry nie da się objąć w kilku słowach czy wyjaśnieniach. Tego się przede wszystkim doświadcza. Nasuwa się tutaj jednak pytanie – czy można doświadczać korzyści płynących z korzystania z technik tantrycznych bez wchodzenia w całą ideologię i mamienia się całą tą duchowością. Otóż to właśnie oferuje wielu nauczycieli Neo-tantry. Wykorzystują oni mądrość tantrycznej ścieżki do poprawienia jakości i ekstatyczności zbliżeń seksualnych i rozwiązywania problemów między kochankami. Troszkę odzierają oni przeżycia seksualne z całej magii i głębi jaka jest przekazywana w tradycyjnej tantrze. Jednak mimo to, sprawdza się to z ogromnym sukcesem, zdecydowanie poprawiając jakość życia seksualnego i całej relacji.

Niektórzy nauczyciele, terapeuci i seksuolodzy uważają, że przypisywanie kontaktom seksualnym duchowej ideologii jest zbędne, a nawet śmieszne.

W hinduizmie od zawsze istniało napięcie pomiędzy seksualnością a celibatem. Zadawano sobie pytanie: czy powinno się przestrzegać celibatu czy też cieszyć się seksualnością? Hindusi i buddyści skwapliwie przyjęli nauki tantry, wołając: Uprawiajmy seks i nazwijmy go duchowym. – Sudhir Kakar (uznany hinduski psycholog, autor oraz autoryte ds. religii)

Jednak zwróćmy uwagę na to, że jeśli kiedyś tam, ktoś tam nie dostrzegłby duchowości w seksualności nie moglibyśmy teraz korzystać z tych technik, a seksualność nie wykroczyłaby poza zwierzęce zaspokajanie. Poszukiwanie duchowości w seksie otworzyło drzwi do głębszych doznań, większego szacunku między kochankami, miłości i samorozwoju.

Jeżeli techniki i przekazy Tantry mają nam pomóc wyleczyć nasze traumy, problemy i polepszyć nasze kontakty z ludźmi oraz pogłębić nasze relacje to dlaczego z nich nie korzystać? Jest to na pewno jedna ze ścieżek do samopoznania, ale też nie jedyna słuszna. Tantra jest dla ludzi odważnych, dla tych, którzy nie boją się rozbroić swojego ciała i przekonań, którzy chcą dojść do własnej prawdy i doświadczyć ekstatyczności życia.

Moja doświadczenia

W starożytnym sposobie na seksualność znajdzie się coś dla każdego. – Susan Crain Bakos

10985586_939582876053242_5352924179744936878_n

Ja moją tantrę zaczęłam od warsztatów o kobiecości. Odkryłam dzięki temu co oznacza dla mnie bycie kobietą i zaczęłam lepiej czuć się  w swoim ciele oraz ufać swojej kobiecej mądrości. Idąc dalej odkrywałam przyjemność w byciu tu i teraz, otwieraniu się na dotyk, dbanie o siebie, akceptację swojego ciała i seksualności. Nauczyłam się technik, które pomagają mi w moim codziennym życiu. Przykładowo oddechem mogę wpływać na odczucia w ciele, pogłębiać je i przenosić, wzmacniać przyjemność oraz nawet w odpowiednich warunkach wywołać, przyspieszyć czy wzmocnić orgazm.

Mimo, że dzięki tantrze bardzo się rozwinęłam i lepiej poznałam i zrozumiałam siebie to nie interesuje mnie dążenie do jakiejś nieuchwytnej nadświadomości czy niebotycznego oświecenia. Natomiast zdecydowanie widzę jak praktyki tantryczne pomagają mi w codziennym ziemskim życiu i otwierają mnie na doświadczanie radości i miłości oraz ułatwiają radzenie sobie z problemami oraz oczywiście poprawiają jakość przeżyć seksualnych.

Zresztą o korzyściach jakich doświadczyłam dzięki wszystkim warsztatom mogłabym napisać oddzielny wpis… .

Troszkę praktyki

Przedstawię Wam teraz kilka podpowiedzi jak wprowadzić więcej tantryczności do swojego życia seksualnego:

 1. Przestrzeń

Dobrze jest mieć jedno miejsce gdzie spotykasz się ze swoją ukochaną osobą, przestrzeń ta ma was nastrajać i wprowadzać w nastrój. Jeżeli jest to sypialnia to stwórzcie tam nastrój do kochania się, relaksu i odpoczynku. Przede wszystkim wynieście wszystkie zdjęcia mam, cioć, babć czy nawet dzieci. Przecież nie chcielibyście być podglądani. Niech to miejsce będzie intymne bez rozpraszaczy takich jak telewizor, sprzęt elektroniczny, masę książek, papierów i zbędnych pierdołowatych przedmiocików. Powieście obraz przedstawiający miłość i bliskość, postawcie świeczki, możecie ozdobić łóżko dodatkowymi poduszkami czy pięknymi narzutami, a w szafce trzymać piórka i olejki do masażu.

 1. Przywitanie

Często dzieje się tak, że zaczynacie kontakt seksualny z zupełnie innych poziomów. On wrócił z pracy i myślami jest gdzie indziej ciągle przejmując się co powiedział szef, a ona zastanawia się czy wstawiła zupę do lodówki, jakie musi zrobić zakupy i czy dzieci umyły zęby (to jest oczywiście tylko przykład). Chodzi o to, że nie jesteście w jednej energii i musicie się do siebie dostroić, żeby harmonijnie współgrać. Można tutaj wykorzystać wspólną technikę oddechową. Siadacie naprzeciwko siebie i na początku każde z was wczuwa się swój oddech i bicie swojego serca, gdy poczujecie, że już jesteście tu i teraz zaczynacie oddychać w jednym tempie patrząc na siebie. Robicie to tak długo aż poczujecie, że jesteście razem zsynchronizowani.

 1. Rozkoszuj się

Tutaj podpowiedź dla mężczyzn – nie śpieszcie się! Róbcie wszystko powolutku, rozkoszujcie się każdym milimetrem Joni waszej partnerki. Zatrzymujcie się na kilka oddechów, pozwólcie jej wczuć się, poczuć w pełni waszą męskość. Dobrą techniką jest zaciskanie naprzemienne. Mężczyzna napina swoje mięśnie (bez poruszania się) 9 razy, a potem kobieta zaciska mięśnie Kegla i w ten sposób pieścicie się wzajemnie bez ruchu. Zobaczcie, gdzie to może was doprowadzić.

Mogłabym tutaj o wiele więcej opisać technik i sposobów, ale może zacznijcie od tego. Rozkosznych wspólnych chwil!

Tantra w Polsce

Wymienię Wam teraz kilka szkół i nauczycieli, którzy korzystają z technik tantryczny najczęściej miksując to z różnymi innymi metodami terapeutycznymi czy szamańskimi. Jeżeli w jakiś sposób pociąga Was chęć doświadczenia tantry to kierujcie się przede wszystkim sercem i poczujcie, który nauczyciel Wam pasuje.

 • Namiętna Obecność – Sonya  – prowadzi ona wiele warsztatów szczególnie dla kobiet http://namietnaobecnosc.pl/
 • Narodziny do życia – Estera i Zenon – prowadzą warsztaty dla par i singli, mają swoją własną ścieżkę odpowiednią dla osób początkujących i też tych bardziej zaawansowanych, prowadzą wiele ciekawych i głębokich warsztatów – http://narodzinydozycia.pl/
 • Tantra Serca – Gaja i Mariusz Wiśniewscy –  nie polecam, już zbyt wiele dziwnych historii słyszałam o ich warsztatach…
 • Tantra Love – Zosia i Dawid Rzepeccy – piękna para, prowadzą warsztaty głównie dla par – http://tantralove.eu/
 • Karo Akabal – powiedziałabym, że bardziej zajmuje się sex coachingiem niż tantrą samą w sobie aczkolwiek korzysta również z tantrycznej filozofii , głównie działa z kobietami – http://www.karoakabal.pl/
 • Ośrodek Tu i Teraz – znajdziecie tutaj wiele różnych warsztatów nie tylko tantrycznych – http://www.tuiteraz.eu/szkola-tantry-sarity

 


Źródła:

 1. Charles i Caroline Muir – Tantra.Sztuka świadomego kochania
 2. Daniel Goleman – Focus. Sztuka koncentracji jako ukryte dążenie do doskonałości
 3. Sarita – blog – http://www.tantra-essence.com/blog/
 4. Susan Crain Bakos – Nowa tantra – prosta i seksowna

 

1 Komentarz

 1. 14 kwietnia 2015    

  Ciekawy tekst.
  Dziękuję za wzmiankę o mnie 🙂
  Pozdrawiam

  Karo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

     

CHLOROFIL DO PICIA

Chlorofil
100% Naturalny, kompletny, płynny chlorofil - podnosi energię - oczyszcza organizm - przyśpiesza...

Naturalna ziołowa glinka dla kobiet

Naturalna ziołowa glinka dla kobiet
Stosuje się do wewnętrznego oczyszczania, uzdrawiania i ujędrniania pochwy, przywrócenie właściwego pH i poprawienie wrażliwości seksualnej oraz libido...

100% Naturalna, kompletna witamina C

100% Naturalna, kompletna witamina C
100% Naturalna, kompletna witamina C wspomaga odporność podnosi energię odmładza organizm ...

Archiwa

Kategorie